Zaznacz stronę

Noc Muzeów

Muzeum Gazownictwa po raz kolejny wzięło udział w Nocy Muzeów.

Odwiedziło nas ponad 600 osób – więcej niż rok temu. Główną atrakcją był mapping kinetyczny „Duchy przeszłości” przedstawiający życie codzienne przedwojennej warszawskiej kamienicy. Odwiedził nas także znany włoski pisarz Federico Moccia, a radio RDC miało na naszym terenie swoje studio plenerowe.

– Tereny znajdujące się przy ul. Kasprzaka nie ucierpiały w czasie wojny tak bardzo, jak reszta Warszawy. Niemcy wycofując się stąd, zaminowali cały ten obszar, ale nie zdążyli wysadzić budynków go w powietrze. Teren ten jest zatem perełką industrialnej architektury z przełomu XIX i XX wieku – mówił prezes Fundacji PGNiG Zbigniew Kajdanowski na antenie Radia Dla Ciebie. – Warto podkreślić, że w przyszłym roku będziemy obchodzić 40-lecie Muzeum Gazownictwa oraz 130-lecie powstania Gazowni Warszawskiej – dodał.

Jak zapowiedziała dyrektor Fundacji Monika Kallista, w niedalekiej przyszłości Muzeum Gazownictwa zostanie unowocześnione i otwarte dla wszystkich chętnych zwiedzających, bez konieczności wcześniejszego umawiania się. – Przygotowujemy się do rewitalizacji tego Muzeum, do nadania mu nowoczesnego sznytu, z zgodzie ze standardami XXI wieku – zaznaczyła Monika Kallista.

Zwiedzający Muzeum Gazownictwa mieli okazję obejrzeć również wystawę poświęconą Ignacemu Łukasiewiczowi. Dyrektor Fundacji PGNiG wskazała na wyjątkowość i ponadczasowość jego dokonań.

– To nasz patron, człowiek niezwykły. To do niego przyjeżdżali Amerykanie z Teksasu uczyć się wydobywania ropy naftowej. Był jednocześnie filantropem, człowiekiem wszechstronnie wykształconym, dbającym o otoczenie, w którym funkcjonował. Jest on doskonałym przykładem dla nas jako pracowników. Stanowi dla nas inspirację w planowaniu działań – podkreśliła Kallista.