EKSPOZYCJA

MASZYNY I URZĄDZENIA XIX WIEKU

SPRĘŻĄRKI - maszyny parowe systemu "Tandem"

Główną część ekspozycji muzealnej stanowią dziewiętnastowieczne urządzenia technologiczne związane z procesem produkcji i oczyszczania gazu. Podziwiać tu można m.in. sprężarki do gazu wykonane jako maszyny parowe systemu „Tandem” tj. tłoki cylindrów parowych i gazowych umocowane są na jednym wspólnym trzonie, co daje możliwość sprężenia gazu do 1 atmosfery nadciśnienia, przy 140 obrotach na minutę maszyny parowej. Sprężarki umożliwiały napełnienie zbiorników do gazu przy ulicy Ludnej, gazem wytwarzanym w piecach przy ulicy Dworskiej. Obrotowe płuczki amoniakalne, ssawy rotacyjne czy też komplet rur połączeniowych do gazu, pary wraz z niezbędną armaturą o różnych sposobach połączeń i o średnicach od 100 – 1.000 mm. Gaz po przejściu przez poszczególne urządzenia do schładzania i oczyszczania był kierowany do zbiornika, a stĄd do sieci gazowej. Szczególną atrakcją są doskonale zachowane maszyny parowe, sprawne technicznie, a obroty tych maszyn osiągało się przez przestawianie suwaków ekspansyjnych. Strona ssąca i tłocząca maszyny połączona jest za pomocą automatycznie działającego regulatora zwrotnego, którego zadaniem jest regulowanie pracy maszyny w zależności od produkcji gazu i pożądanej normy ssania. Wszystkie wspomniane urządzenia ugrupowane są w szereg, a zastosowanie odpowiednich zaworów daje możliwość szeregowego lub równoległego ich łączenia. Zastosowane są również rury i zawory obejściowe pozwalające na wyłączenie poszczególnych urządzeń w celu ich oczyszczenia lub reperacji. Po wyłączeniu produkcji gazu w fabryce na Ludnej, co nastąpiło w dniu 19 grudnia 1930 roku, zdolność produkcyjna „Gazowni na Woli” wynosiła 262.000 m³ / dobę, a po dalszej rozbudowie przewidywano produkcję do 500.000 m³ / dobę.

Tłoki cylindrów parowych i gazowych

Maszyna wyprodukowana w 1893 r.

Zbiornik gazu

Piece i grzejniki »