O Nas Kontakt Aktualności Lokalizacja i dojazd Regulamin zwiedzania Regulamin Muzeum Gazownictwa
Aktualna wystawa Maszyny i urządzenia XIX wieku Piece i grzejniki Gazomierze i liczniki Latarnie gazowe Planowana wystawa Wirtualna wycieczka panoramiczna
Gaz źródłem światła Historia Gazownictwa Spotkania muzealne Publikacje z archiwum Wolskie rogatki 2015. Dzień otwarty w Muzeum Gazownictwa 71 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Medal pamiątkowy Siatka i palnik lampy gazowej Koncesja z 1856 r. Wspomnienia Hymn Górniczy Wydawnictwa Kalendarium

Aktualności

2016-10-24 Uprzejmie informujemy, że dniu 23.12.2016 Muzeum Gazownictwa będzie nieczynne. .
2016-09-29 Przyjdź na dzień otwarty w PGNiG i daj się porwać naukowym atrakcjom! Sobota, 1.10.2016, godz. 10.00-15.00, ul. Marcina Kasprzaka 25, Warszawa

Latarnie i unikalny sprzęt domowy

Latarnie gazowe jako źródło światła - rozświetlają nieliczne już tylko fragmenty ulic w kilku polskich miastach. Jednym z miast, gdzie można jeszcze zachwycać się ciepłym srebrzystym blaskiem światła gazowego jest Warszawa. Unikalne eksponaty Muzeum to pierwsze liczniki gazowe, kolekcja kominków grzewczych oraz różnorodne angielskie kuchenki gazowe.

Spotkania muzealne z młodzieżą

Muzeum posiada oryginalne zbiory maszyn i urządzeń gazowych z końca XIX wieku, stanowiące doskonałą ilustrację historii i kultury technicznej gazownictwa. Szczególną atrakcją są doskonale zachowane napędowe maszyny parowe.

Ciekawostki

Prezentowana jest tu bardzo interesująca kolekcja lodówek na gaz, lampy gazowe oświetlające wnętrze stylizowanego mieszkania, lokówka fryzjerska oraz maszynka do palenia kawy. Do najcenniejszych eksponatów należą oryginalne projekty architektoniczne budynków, czy też plan sytuacyjny sieci gazowej ulicy Okopowej z 1889 r. i Alej Ujazdowskich z 1890 r.

Z archiwum

Postępująca budowa „Gazowni Warszawskiej” budziła wielkie zainteresowanie warszawskiej publiczności, była to bowiem inwestycja epokowa z dwóch powodów. Po pierwsze wznoszono obiekt, który miał dostarczyć nowe źródło światła, po drugie była to nowoczesna w Warszawie fabryka z wielkimi i nowoczesnymi halami o nowatorskiej architekturze i konstrukcji, z licznymi maszynami urządzeniami technologicznymi.

Twoje spotkanie

Z przyjemnością oferujemy Państwu możliwość zorganizowania w naszym obiekcie, wszelkiego rodzaju konferencji okolicznościowych, w stylowych wnętrzach i oryginalnej niepowtarzalnej architekturze. Do Państwa dyspozycji mamy Salę Konferencyjną z antresolą oraz stylową Salę Aparatownia, gdzie można zorganizować: konferencje, sympozja naukowe i imprezy otwarte jak również spotkania kameralne, galerie i wystawy czasowe.

Home  |  Aktualności  |  O Nas  |  Oferta  |  Kontakt  |  Mapa strony  |  Projekt i wykonanie: Newtopia