O Nas Kontakt Aktualności Lokalizacja i dojazd Regulamin zwiedzania Regulamin Muzeum Gazownictwa
Aktualna wystawa Maszyny i urządzenia XIX wieku Piece i grzejniki Gazomierze i liczniki Latarnie gazowe Planowana wystawa Wirtualna wycieczka panoramiczna
Gaz źródłem światła Historia Gazownictwa Spotkania muzealne Publikacje z archiwum Wolskie rogatki 2015. Dzień otwarty w Muzeum Gazownictwa 71 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Medal pamiątkowy Siatka i palnik lampy gazowej Koncesja z 1856 r. Wspomnienia Hymn Górniczy Wydawnictwa Kalendarium

EKSPOZYCJA

AKTUALNA WYSTAWA

WYSTAWA ZE ZBIORÓW MUZEALNYCH

 

W tym roku przypada jubileusz 155 lecia, uruchomienia pierwszej „Fabryki Gazu” na Powiślu i wybudowania sieci gazowej do oświetlenia ulic i placów miasta st. Warszawy, latarniami gazowymi. Mieszkańcy naszego miasta mogą podziwiać zachowane autentyczne fragmenty oświetlenia gazowego na ulicy Agrykola czy na mniej znanych uliczkach Bielan. Jest to jedynie romantyczny epizod, natomiast gospodarczego znaczenia zgazyfikowania miasta nie sposób przecenić. Gaz stał się podstawowym źródłem światła, a latarnie gazowe stały się nowoczesną erą oświetlenia miasta. Jednoczesne i powszechne korzystanie przez warszawiaków z gazu do celów komunalnych jak też wykorzystywanie gazu przez stołeczny przemysł stało się jedną z podstaw nowoczesnego rozwoju miasta.

Przybliżenie zapomnianego okresu świetnego rozwoju ówczesnej Gazowni Warszawskiej, jak również ochrona dziedzictwa materialnego i bogatej tradycji, jest głównym mottem Muzeum Gazownictwa w Warszawie.

    

 

    
 

 

 

Muzeum znajduje się na terenie byłej „Fabryki Gazu” na Woli, a na jego unikatowy charakter wpływają autentyczne obiekty pochodzące z XIX wieku i wspaniałe tradycje historyczne warszawskiego i polskiego przemysłu gazowniczego. Okres ten sięga czasów, kiedy na terenie Warszawy był produkowany gaz tzw. metodą suchej destylacji, a gaz świetlny pozyskiwano z węgla kamiennego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Muzeum posiada bardzo zróżnicowane zbiory muzealne, obiekty i kolekcje reprezentujące liczne specjalności naukowo-techniczne. Do najcenniejszych zabytków muzealnych należą przede wszystkim przez lata gromadzone archiwalne dokumenty i pamiątki związane z okresem minionej epoki.

Home  |  Aktualności  |  O Nas  |  Oferta  |  Kontakt  |  Mapa strony  |  Projekt i wykonanie: Newtopia