Tragiczne dzieje Warszawy po 1939 roku są na ogół dobrze znane, dlatego też ograniczymy się do najistotniejszych faktów dotyczących Gazowni Warszawskiej na Woli.

Bezpośrednio przed wybuchem II wojny światowej, Warszawa była jednym z piękniejszych i większych miast Europy, zajmowała ósme miejsce pod względem liczby ludności, liczyła wówczas 1389000 mieszkańców.

Nadeszły tragiczne dni września 1939 roku. Ustawiczne bombardowanie Warszawy i terenu gazowni pociskami zapalającymi spowodowało, że w dniu 9 września pocisk trafia w zbiornik gazu nr 1, w którym było 23000 m3 gazu. Gaz zapalił się i w wyniku tego zdarzenia , zbiornik zamienił się w jedną wielką pochodnię, a następnie zniszczony  zostaje drugi zbiornik Gazowni na Woli. Tragiczny widok przedstawia Gazownia w te dni wrześniowe. Okres okupacji niemieckiej to smutna karta  historii wolskiej gazowni, to okres nieustajcych represji stosowanych przez Niemców w stosunku do załogi, to okres nieustannej walki całego personelu Zakładu. Na terenie Gazowni działa organizacja podziemna. Zostają tu zorganizowane trzy plutony saperskie, złożone z młodych pracowników Gazowni, wyposażone w broń i amunicję. W dniu 1 sierpnia 1944 roku, gdy wybucha Powstanie Warszawskie, plutony saperskie Gazowni, dołączają do jednostek powstańczych i biorą czynny udział w walkach toczących się na ulicach stolicy. W czasie wojny i powstania warszawskiego oraz w wynku represji okupanta, wielu spośród pracowników Gazowni Warszawskiej zginęło.

Ich pamięci poświęcona jest tablica pamiątkowa, wmurowana w ścianę budynku wieży ciśnień, usytuowanej przy głównej alei na terenie wolskiej gazowni. Tablica z 57 nazwiskami to widomy symbol pracy, walki i męczeństwa wielu pracowników Gazowni. To jedno z wielu miejsc w Warszawie, które upamiętniają Powstanie Warszawskie - miejsce walki, hartu ducha i odwagi - "życie za wolność".

31 lipca 2015 r doszło w Muzeum Gzownictwa do niecodziennego spotkania z Młodzieżą Polonijną z terenów  Federacji Rosyjskiej, która po raz pierwszy w życiu miała okazję zobaczenia "kraju przodków". Spotkanie zostało zorganizowane  przez pana Jeremiego Zarzyckiego, Dyrektora  Przedstawicielstwa PGNiG w Moskwie, przy udziale i pomocy Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Moskwie.

Wizyta młodzieży z Rosji o polskim rodowodzie, która  odbyła się pod hasłem "powrotu do korzeni", miała na celu zapoznanie się z naszą kulturą, historią i zabytkami oraz urokiem naszego kraju. Po zwiedzeniu ekspozcji muzealnej młodzież poznała jedno z najważniejszych i najbardziej bolesnych wydarzeń z historii stolicy Polski.

Z okazji 71 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego młodzież uczestniczyła w zorganizowanej przez Zarząd PGNiG uroczystości złożenia kwiatów przy pomniku pamięci. Z okolicznościowych przemówień mogli dowiedzieć się ciekawej historii, jak wyglądało codzienne życie w okupowanej przez Niemców stolicy oraz podczas walk na powstańczych barykadach. Ukazanie bohaterstwa i odwagi młodych żołnierzy Powstania Warszawskiego  wywarło wielkie wrażenie  na uczestnikach spotkania i przybliżyło świadomość wspólnych korzeni i dziedzictwa historyczngo.

Autorem relacji fotograficznej ze Spotkania Muzealnego jest pani Małgorzata Ciemnołońska i za jej zgodą publikujemy fotografie. Wszyskie zdjęcia  są objęte prawem autorskim.

Opracował

Kustosz Muzeum Gazownictwa